Autowypadek za granicą – Niemcy

Autowypadek za granicą – Niemcy

Wypadek samochodowy za granicą a nieznajomość języka

Pomoc techniczna po drobnej kolizji czy poważnym wypadku samochodowym za granicą jest niezbędna, chociażby dla ustalenia okoliczności kolizji czy oszacowania strat w pojeździe. Warto tę sprawę powierzyć więc ekspertom, a nie wykonywać jej na własną rękę. Niekiedy wydaje nam się, że nie stać nas na ten moment na pomoc fachowca (rzeczoznawcy lub prawnika) i musimy poradzić sobie sami. Ale co dzieje się w sytuacji gdy nie znamy języka?

Nieznajomość języka nie jest dzisiaj zbyt wielkim problemem, ponieważ znaczna część instytucji za granicą coraz częściej posługuje się językiem polskim (posiada polskojęzycznych pracowników), bądź istnieją za granicą polskie instytucje będące tzw. oddziałem zagranicznym. Gdy zabieramy się za załatwienie formalności sami może jednak zdarzyć się, że w pewnym momencie zabraknie nam wiedzy jak postępować dalej. Często dopiero w trakcie samej procedury likwidowania szkody w obcym kraju okazuje się, że popełniliśmy mnóstwo błędów i jej już zdecydowanie za późno na ich odkręcenie. Niekiedy pozornie małoistotne fakty, jakie zaistniały podczas wypadku samochodowego za granicą, mogą mieć decydujące znaczenie we właściwym i sprawnym przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej.

Jeżeli nie jesteśmy bezpośrednim sprawcą wypadku samochodowego za granicą (w Niemczech) pamiętajmy zawsze, że mamy prawo wybrać na własną rękę rzeczoznawcę, który zajmie się dla nas wyceną pojazdu, oraz prawnika, który poprowadzi sprawę dochodzenia odszkodowania. Gdy jesteśmy nieszczęśliwymi uczestnikami wypadku samochodowego za granicą musimy zdawać sobie sprawę, że na własną rękę trudno nam będzie wiarygodnie i zgodnie z prawem rozstrzygnąć sprawę kalkulacji szkody i uzyskania należnego odszkodowania.

Wypadek samochodowy za granicą może dotyczyć każdego z nas, ponieważ jest to zdarzenie losowe i niekiedy zupełnie niezależne od nas. Warto więc znać numer alarmowy obowiązujący za granicą oraz posiadać kontakt do któregoś z  miejscowych biur rzeczoznwczych. Rzeczoznawcy samochodowi w Niemczech są zwykle niezależnymi profesjonalistami specjalizującymi się w kalkulacjach szkód po wypadkach samochodowych powstałych za granicą. Na podstawie opinii technicznej rzeczoznawcy samochodowego poszkodowany nie z własnej winy kierowca również otrzymuje stosowne odszkodowanie.

Warto pamiętać, ze rzeczoznawcę samochodowego w Niemczech mamy prawo wybrać sami, jeżeli nie jesteśmy sprawcami wypadku, a jedynie poszkodowanymi. Wypadek samochodowy za granicą należy także do tego typu wypadków drogowych, przy których duże znaczenie ma odpowiednia i fachowa kalkulacja szkody powypadkowej, rzetelna wycena auta i profesjonalna pomoc prawna. Dlatego ważne jest, aby rzeczoznawca zobaczył auto zaraz po wypadku, a poszkodowany nie bał się skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego – szczególnie jeśli posiada Rechtsschutz lub zaświadczenie z Policji o braku swojej winy w zdarzeniu.

Wypadek samochodowy – Niemcy – Kolizja drogowa

Share this post